Adelaide Writers’ Week Program 2014

Every year, Adelaideans look forward to a week of literary delights—children’s events, author talks and book signings—to satisfy all of our readerly urges. For 2014, the Adelaide Festival’s Adelaide Writers’ Week program has absolutely out-done itself, bringing authorial stars unlike any year previous. Eighty-seven authors make up the immense line-up, with their talents to be showcased at the Pioneer Women’s Memorial Gardens from Saturday, March 1, to Thursday, March 6.

Many Adelaide Writers’ Week authors featured in our Summer Reading guide; the Writers’ Week Director Laura Kroetsch also listed her picks. 

The souvenir program is available now for $10 through bookshops, and as the majority of events are free, we would highly encourage you to purchase the guide – think of it as a ticket.

Adelaide Writers’ Week schedule:

Saturday, March 1

West Stage:

9.30am – Dark Hearts: Patrick Holland & Chris Womersley
10.45am – True Romance: Victoria Purman and Fiona McIntosh
12pm – Kingdom of Strangers: Zoe Ferraris
1.15pm – Read To Me: Mem Fox & Andy Griffiths
2.30pm – Poop – Past, Present and Future: David Waltner-Toews
3.45pm – 2014 Adelaide Festival Awards for Literature (see the award winners here)
5pm – Local Heroes: David Day

East Stage:

9.30am – The Pure Gold Baby: Margaret Drabble
10.45am – Earth Hour: David Malouf
12pm – The Hill of Wool: Jenny Bornholdt
1.15pm – The Critical Distance: Tony Birch, Jennifer Mills & Jeff Sparrow
2.30pm – The Luminaries: Eleanor Catton
3.45pm – True Grit: David Vann & D W Wilson
5pm – The Signature of All Things: Elizabeth Gilbert

Sunday, March 2

West Stage:

9.30am – Randolph Stow: Gabrielle Carey
10.45am – The Golden Bird: Robert Adamson
12pm – Crime and Cowboys: Lenny Bartulin & Zoe Ferraris
1.15pm – Imagining Worlds: Catherine Jinks & Elizabeth Knox
2.30pm – The Storyteller: Rabih Alameddine
3.45pm – First Nations Australian Writers Network
5pm – Madness: Kate Richards & Jon Jureidini

East Stage:

9.30am – The Balkans: Sean McMeekin
10.45am – Making Modern China: Jung Chang
12pm – The Novelists: Margaret Drabble & Helen Dunmore
1.15pm – On Writing – Love and War: Richard Flanagan
2.30pm – Harley Loco: Rayya Elias
3.45pm – Griffith Review: Pacific Highways
5pm – Ballistics: D W Wilson

Monday, March 3

West Stage:

9.30am – Cold Light: Frank Moorhouse
10.45am – Apple Tree Yard: Louise Doughty
12pm – The Past Isn’t Past: Richard Flanagan & Tom Keneally
1.15pm – In Translation: Bernardo Atxaga & Jordi Punti
2.30pm – Betrayal: Adriaan van Dis
3.45pm – Piano Lessons: Anna Goldsworthy
5pm – Poetry Reading

East Stage:

9.30am – Helium: Jaspreet Singh
10.45am – A History of Silence: Lloyd Jones
12pm – Epic Journeys: Elizabeth Gilbert & Hannah Kent
1.15pm – Dedication: Alexis Wright
2.30pm – Cairo: Chris Womersley
3.45pm – Who Am I?: Rabih Alameddine & Alison Bechdel
5pm – Burial Rites: Hannah Kent

Tuesday, March 4

West Stage:

9.30am – A World of Other People: Steven Carroll
10.45am – The Following: Roger McDonald
12pm – Radiance: Louis Nowra
1.15pm – Obabakoak: Bernardo Atxaga
2.30pm – For God and Country: Amy Espeseth & Kathryn Heyman
3.45pm – How Story Finds a Form: Lisa Jacobson, Gregory O’Brien & Mark Tredinnick
5pm – The Poet’s Wife: Mandy Sayer

East Stage:

9.30am – Lost Fathers: Jordi Punti & D W Wilson
10.45am – Trust: Louise Doughty & Fiona McFarlane
12pm – The No.1 Ladies’ Detective Agency: Alexander McCall Smith
1.15pm – Unapologetic: Francis Spufford
2.30pm – Narcopolis: Jeet Thayil
3.45pm – The Flamethrowers: Rachel Kushner
5pm – Goat Mountain: David Vann

Wednesday, March 5

West Stage:

9.30am – Love and Poetry: Mark Tredinnick
10.45am – WWI: Stephen Daisley, Helen Dunmore & Geoff Page
12pm – On Travel: Michelle de Kretser & Jaspreet Singh
1.15pm – Mortal Fire: Elizabeth Knox
2.30pm – Jade Ladder: Yang Lian
3.45pm – My Beautiful Enemy: Cory Taylor
5pm – Damned If I Do: Philip Nitschke

East Stage:

9.30am – Uses and Abuses of History: Margaret MacMillan
10.45am – Eureka: Clare Wright
12pm – The Great Debate: Marcus Chown & Francis Spufford
1.15pm – Telling Stories: Rachel Kushner & Fiona McFarlane
2.30pm – The Consequences of History: Henry Reynolds & Adriaan van Dis
3.45pm – Barracuda: Christos Tsiolkas
5pm – The No.1 Ladies’ Detective Agency: Alexander McCall Smith

Thursday, March 6

West Stage:

9.30am – The Lie: Helen Dunmore
10.45am – Love in War Time: Steven Carroll & Cory Taylor
12pm – His Own Steam: Gregory O’Brien
1.15pm – The Colony: Kristyn Harman & Henry Reynolds
2.30pm – Improving the News: Geoff Page
3.45pm – Subcultures: Jeet Thayil & Christos Tsiolkas
5pm – The Great War: Paul Ham

East Stage:

9.30am – Gotland: Fiona Capp
10.45am – Questions of Travel: Michelle de Kretser
12pm – Role Models: John Waters
1.15pm – Faith Based: Diarmaid MacCulloch & Francis Spufford
2.30pm – Reading in the Marketplace
3.45pm – The Reef: Iain McCalman
5pm – Yuendumu Doors: Philip Jones